„Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm” – to tytuł wystawy o poświęconej lwowskiej architekturze i urbanistyce doby modernizmu, której kuratorem jest prof. Andrzej Szczerski. Jej ekspozycja była jednym z głównych wydarzeń programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Można było ją oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu do końca lutego 2017 roku.

A

Wystawa wskazuje na bardzo istotny fragment dziejów Kresów, które były przestrzenią unikalnej dyfuzji kulturowej. Poszczególne ośrodki kresowe, a Lwów był przez długi czas jednym z najpoważniejszych, nie tylko dokonywały recepcji pewnych osiągnięć cywilizacyjnych, ale same wyznaczały trendy i promieniowały osiągnięciami wielu dziedzin życia.

B

Jak czytamy w opisie wystawy, międzywojenny Lwów stał się centrum nowoczesności, a przez to także centrum rozwoju modernistycznej architektury i urbanistyki. Był również ważnym miejscem transferu wiedzy, bowiem lwowska politechnika kształciła kadrę świetnych architektów, którzy promowali najświeższe zdobycze swojej branży.

C

Walorem wystawy jest również fakt, że pokazuje ona nie tyko wielkie przedsięwzięcia urbanistyczne. Odtwarza ona w pewnym sensie funkcjonowanie modernistycznego miasta oraz codzienne życie mieszkańców. Osadza architekturę na tle miejskiej kultury, którą tworzyło liczne grono artystów, twórców, stowarzyszeń, fotografików, grafików, filmowców, radiowców, wreszcie środowiska uczonych. Udaje się to osiągnąć dzięki bogatemu materiałowi ikonograficznemu wystawy.

Jej zmodyfikowana i poszerzona wersja zostanie zaprezentowana także w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Planowany termin ekspozycji to 31 listopada 2017 – 25 lutego 2018 roku.

D

Wraz z wystawą został wydany do niej specjalny katalog w wersji polskiej i angielskiej. Składają się na niego teksty badaczy polskich i ukraińskich oraz wybór planów, makiet architektonicznych, fotografii, plakatów z epoki. Szerszy opis katalogu pojawi się niebawem na niniejszym portalu.

https://magazynszum.pl/do-zobaczenia/lwow-24-czerwca-1937-miasto-architektura-modernizm-w-muzeum-architektury-we-wroclawiu