Zmieniające się na przestrzeni wieków piękno i architekturę Lwowa można podziwiać od początku października 2017 roku w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Wszystko za sprawą wystawy „Lwów w grafice” pochodzącej ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego, która właśnie zagościła na Podkarpaciu.

Oficjalne otwarcie wystawy, która będzie prezentowana do listopada, odbyło się 2 października 2017 roku. „(…) W wernisażu uczesniczyli przedstawiciele właściciela prezentowanych prac - Lwowskiego Muzeum Historycznego, Pan Roman Chmelyk - Dyrektor Muzeum, Pani Halyna Skoropadova, Pan Andrii Muzyka oraz Pan Yurii Siletskyi.

Wystawa Lwów w grafice ze zbiorów Lwowskiego Muzeum Historycznego to 80 prac graficznych (miedzioryty, litografie, akwaforty, drzeworyty, wśród nich wiele ręcznie kolorowanych i barwnych), malarskich (akwarele, gwasze) i rysunkowych, przedstawiających Lwów od 1618 do 1934 roku, autorstwa ponad 40 artystów.

Twórcami przedstawień są znani malarze i graficy reprezentujący różne szkoły i środowiska europejskie. Są to m.in.: Abraham Hogenberg, Aurelio Passarotti, Francois Perneur, Franz Ksawery Gerstenberger, Antoni Lange, Karol Auer, Teofil Czyszkowski, August Gatton, Maciej Bogusz Stęczyński, Tadeusz Rybkowski, Janusz Wesołowski, Antoni Pilichowski, Stanisław Tondos. Dzięki nim odbywamy podróż przez wieki, podczas której odkrywamy niezwykłe miejsca Lwowa. Część z nich dziś nie istnieje lub zmieniła wygląd. Większość przetrwała, wzbudzając zachwyt różnorodną, wysokiej klasy architekturą, często kilkusetletnią”.

tekst i foto na podstawie:
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu