To trzeba podkreślić i powtarzać, że obchodzimy stulecie ODZYSKANIA niepodległości, która jako niemal nieprzerwana tradycja niepodległego bytu politycznego trwa w Polsce od jedenastu stuleci – mówił podczas rzeszowskiej inauguracji „Spotkań z Niepodległą” profesor Andrzej Nowak.

DSC 0028b

Spotkanie z wybitnym polskim historykiem, związanym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Polską Akademia Nauk, odbyło się 11 maja 2018 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.Było ono pierwszym akcentem organizowanych i współtworzonych przez Województwo Podkarpackie wydarzeń popularnonaukowych pn. Spotkania z Niepodległą. Profesor Nowak wygłosił dla podkarpackiej publiczności wykład pt. „Drogi do niepodległości: 1918, 2018”, zaś samemu spotkaniu towarzyszyła promocja jego najnowszej książki „Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”.

DSC 0006b

DSC 0010b

DSC 0003bc

DSC 0017b

ykład stanowił refleksję nad polskimi drogami do niepodległości w tle całego tysiącletniego dziedzictwa narodu. Interpretując dziejowy sukces z roku 1918, profesor Andrzej Nowak zwracał uwagę na kilka kluczowych elementów, które pomogły Polakom w jego osiągnięciu. Bezcenna w tym kontekście okazała się kwestia włościańska i uświadomienie narodowe ludu, co rozszerzyło bazę społeczną narodu i znacząca wsparło jego nieodległościowe aspiracje. Przechowanie tych ostatnich było natomiast możliwe dzięki ogromnej roli kultury i wartości religijnych. Niezbędnym zwieńczenie tego wszystkiego była odwaga i determinacja, którą przekuto w czyn zbrojny i akcję polityczną.

DSC 0033b

Uczestnikami spotkania byli parlamentarzyści (poseł na Sejm RP Wojciech Buczak), przedstawiciele władz centralnych, samorządowych i instytucji kultury, nauczyciele, wykładowcy akademiccy i studenci, strzelcy, harcerze, żołnierze obrony terytorialnej, związkowcy i inni pasjonaci historii, którzy po skończonym wykładzie zadawali pytania oraz zdobywali autorskie wpisy w książkach.

DSC 0036b

DSC 0038b

DSC 0054b

Mateusz Werner (Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP)