Miło nam poinformować, że głosami internatów Festiwal Dziedzictwa Kresów w Lubaczowie został uznany w 12 edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" za najważniejsze wydarzenie 2018 roku. Nominację do tego tytułu zgłosiło Województwo Podkarpackie, które od kilku lat aktywnie włącza się w przygotowanie Festiwalu. Inicjatorem i zarazem głównym jego organizatorem jest Gmina Lubaczów. Festiwal Dziedzictwa Kresów to jedno z większych wydarzeń kulturalnych w województwie podkarpackim. Coroczny program to kilkadziesiąt wydarzeń w kilkunastu miejscach, które spaja idea kultywowania pamięci o Kresach dawnej Rzeczypospolitej.

 festiwal kresow header

"Wydarzenie Historyczne Roku” jest plebiscytem organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Biblioteką Narodową. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą. Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń (po jednym z każdej kategorii) za pomocą formularza internetowego. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybiera po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja i multimedia”. Ostateczną decyzję, które projekty wygrają, podejmują w II etapie konkursu internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania. Co roku Plebiscyt kończy uroczysta Gala, gdzie następuje ogłoszenie wyników. Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono blisko 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. Do konkursu zgłaszają się zarówno znane instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne, jak i lokalne stowarzyszenia działające wyłącznie w danym regionie. Autorem statuetek dla zwycięzców jest wybitny rzeźbiarz Maciej Zychowicz.

Nasz laureat - Festiwal Dziedzictwa Kresów, zainicjowany przez Gminę Lubaczów Festiwal sięga swoimi korzeniami 2009 roku, natomiast od 2016 jednym z jego współorganizatorów jest Województwo Podkarpackie. Oprócz pielęgnowania tożsamości i kultury poprzez upowszechnianie dziedzictwa Kresów, Festiwal dostarcza niezwykle istotnych impulsów w rozwoju przedsiębiorczości społecznej i gospodarczej. Jego edycja w 2018 roku była pod wieloma względami przełomowa, bowiem bogaty program uzupełniono o wątki związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenia Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2018 to m.in.: III Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych, II Forum – Polacy na Wschodzie, pokaz filmu „Niedokończone Msze Wołyńskie”, Oratorium Wołyńskie w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej i gości pod batutą kompozytora Krzesimira Dębskiego w Rzeszowie, koncert kameralny artystów Polskiej Opery Królewskiej w zabytkowej cerkwi pw. św. Paraskewy w Radrużu, koncert przyjaciół i artystów Kabaretu „Piwnica pod Baranami” PRO MEMORIA Mieczysława Święcickiego (Jarosław, Przemyśl), wieczór poetycki i monodram poświęcony Zbigniewowi Herbertowi w Lubaczowie, „Dzień Harcerstwa” (sesja popularnonaukowa i działania animacyjno-edukacyjne) w Kresowej Osadzie, wernisaż wystawy „Wielokulturowe oblicze kamieniarstwa bruśnieńskiego”, konferencja „Dziedzictwo historyczno-kulturowe ziemi niemirowskiej” (Niemirów), wydarzenie kulturalne pn. „Historia Kresowych miasteczek” w Cieszanowie, prelekcje historyczne poświęcone Wilnu, Sokalszczyźnie i rokowi 1918 na Kresach, spotkania i inicjatywy związane dziedzictwem Ormian (Lubaczów, Jarosław, Zamość), wydarzenia teatralne z udziałem Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie (Horyniec Zdrój), konkurs kulinarny pn. „Kresowe Jadło”.

Serdecznie gratulujemy. 

Jednocześnie zapraszamy wszystkich do udziału w tegorocznej odsłonie Festiwalu Dziedzictwa Kresów, która odbędzie się w dniach 26 lipca - 4 sierpnia.
Informacje znajdziecie na stronie https://festiwalkresow.pl/